09. 06. 2023
Po dvou letech se na náš zámek formou dlouhodobé zápůjčky od Národní galerie vrátil zrestaurovaný obraz od Josefa Mánesa "Podobizna dětí hraběte A. A. Silva-Taroucy, který vznikl v prostorách zámku r. 1867.
Klečící chlapec na obraze je mladý František Josef II. Silva-Tarouca, který jako malý zažil Mánesa na zámku. Neměl na něj příliš dobré vzpomínky z několika důvodů. Jednak v době vzniku obrazu již malíř trpěl psychickou chorobou, jednak po Mánesově smrti a jeho proslavení se panu hraběti do zámku dobývali rádoby "Mánesologové", které musel neustále odhánět. V neposlední řadě (asi největší vroubek!), kdykoli se na zámeckém stole objevily jahody, Mánes si je všechny přivlastnil a hraběcím dětem nic nenechal...
Na druhou stranu se malíř svým šlechtickým mecenášům posmrtně odvděčil. Když Silva-Taroucové po pozemkové reformě na poč. 20. let a nešťastných podnikatelských pokusech zchudli, prodejem Mánesových děl dokázali odvrátit hrozící bankrot a ztrátu rodového sídla. Takto se i toto dílo dostalo do rukou Národní galerie, která obraz zapůjčila zpět na místo svého vzniku (Díky!).
Stojící chlapec uprostřed je mladší Františkům bratr Arnošt Emanuel. Neměl nárok na významnější dědictví, a proto se musel poohlédnout po - ideálně - bohaté nevěste, což se mu vskutku zadařilo. Za ženu si vzal dědičku panství s centrem v Průhonicích u Prahy, hraběnku Nostic-Rieneckovou. Díky bohatému věnu mohl nejen mecenášsky podporovat kulturní život v Čechách, ale hlavně vybudovat Průhonický park, který je v současnosti na seznamu památek UNESCO. Coby uznávaný dendrolog stál na počátcích dendrologického bádání v Rakousku-Uhersku i v mladém Československu a dnes se po něm nazývá Výzkumný ústav Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví.
Dívka na obraze je starší sestra obou chlapců, Marie Henrietta Silva-Tarouca. Přestože byla velmi pěkná, nikdy se nevdala. Josef Mánes k ní choval vřelé city snad z toho důvodu, že se nemohl podílet na výchově a růstu své vlastní dcery. K narození dívky malíř daroval její mamince, hraběnce Gizele, slavnou kresbu s názvem Ukolébavka. Marie Henrietta zemřela v ústavu šlechtičen v Brixenu.
Na obraze jsou též dva předměty, které v současnosti můžete vidět zrestaurované v dětském pokoji na zámku. Jedná se o barokní bohatě intarzovanou skříň a o obrázek Svaté rodiny, který vznikl dle renesanční rafaelovské kresby. Portrét uprostřed obrazu by měla být svatá Agáta a dle našich informací v současnosti visí na slovenském zámku v Bojnicích.
Kdo jste dočetli až sem, dovolte nám, abychom Vás pozvali k nám na zámek, který je podobných příběhů plný ;o)